containerfrakt

Break Bulk

Break Bulk, eller styckesgodstransport, är en metod för att frakta gods som är för skrymmande för en vanlig container och kräver särskild hantering. EDS Logistics är din partner för effektiva och tillförlitliga tjänster inom styckegodstjänster.

Få ett prisförslag

Fyll i era uppgifter så kontaktar vi er!

Namnlös(Obligatoriskt)

Vad är Break Bulk?

Break Bulk avser transport av gods som inte lämpar sig för containerfrakt. Det kan inkludera föremål som maskiner, byggutrustning, fordon och överdimensionerad projektlast. Break Bulk-fartyg är särskilt konstruerade för transport av dessa typer av gods och har vanligtvis ett stort öppet däck för lastning och lossning.

Fördelar med Break Bulk-transport

Att välja Break Bulk för tunga eller skrymmande sändningar ger flera praktiska fördelar:

  • Ingen demontering krävs
    Maskiner och tung utrustning kan fraktas i ett stycke utan att behöva monteras isär före transport och sättas ihop igen vid ankomst.
  • Fler tillgängliga hamnar
    Fartyg med egen lyftutrustning kan anlöpa mindre hamnar och terminaler som saknar kranar och infrastruktur för containerhantering.
  • Anpassad lastning
    Gods med extrema mått eller udda former placeras och säkras direkt på däck eller i lastrum utifrån lastens förutsättningar.
  • Tidseffektiv mottagning
    Leverans av färdigmonterade enheter minskar ledtider och arbete vid projektplatser och industrianläggningar.
Namnlös (1115 × 798 px) (1)

Lastfartyg för styckegods

Break Bulk-fartyg är ett effektivt och ekonomiskt alternativ vid transport av större styckegods. Fartygen har egna tunga kranar och specialutrustning för att hantera otymplig last. EDS Logistics samarbetar med pålitliga transportörer för att ordna trygg sjöfrakt med styckegodsfartyg till hamnar över hela världen.

Containrar för styckegods

Containrar för styckegods är utformade för att skydda och säkra överdimensionerad last under hela transporten. Till skillnad från en standardcontainer är en Break Bulk-container tillverkad av kraftigt stål och har förstärkta golv för att klara lastens vikt. På EDS Logistics jobbar vi med en rad olika typer av Break Bulk-containrar och hjälper dig hitta rätt för just din last. Med oss som partner kan du lita på att din transport hanteras med största omsorg.

AdobeStock_139892490

Få ett prisförslag

Fyll i formuläret så kontaktar vi dig!

Accept user terms and conditions(Obligatoriskt)

Varför EDS Logistics

1

Skräddarsydda tjänster

  • Proaktiv planering: Vi planerar varje leverans proaktivt och agerar direkt vid ändringar.
  • Riskreducering: Tydliga rutiner minskar risken för felhantering, skador, förseningar och stölder.
  • Leveranssäkerhet: Aktiv uppföljning hela vägen.
3

Globala transporter

  • Starkt nätverk: Samarbete med ledande rederier och IATA-medlem med direktkontakt till flygbolag.
  • Globalt utbud: Väg-, flyg- och sjöfrakt med spetskompetens för farligt och tempererat gods.
  • Certifierad expertis: ISO 9001- och 14001-certifierade för kvalitet, miljö och logistik.
2

Pålitliga leveranser

  • Lång erfarenhet: 15 års branschvana och ett personligt engagemang i varje uppdrag sedan 2011.
  • Autonomi: Våra specialister har mandat att byta rutt och transportsätt om förutsättningarna förändras.
  • Personligt engagemang: Vi överträffar era förväntningar med kreativa och pålitliga lösningar.

FAQ

Vilken typ av gods lämpar sig för styckegodstransport?

Styckegodstransport är lämpligt för oregelbundet formade eller överdimensionerade föremål som maskiner, byggutrustning, fordon och projektlast.

Vad är skillnaden mellan Break Bulk och vanlig bulklast?

Bulklast består av löst, opackat gods som spannmål, kol eller olja som lastas direkt i fartygets lastrum eller tankar. Break Bulk avser styckegods som hanteras och lastas styckevis i lådor, säckar, fat eller som enskilda tunga enheter.

När bör man välja Break Bulk framför containerfrakt?

Break Bulk används när godsets mått eller vikt överskrider måtten för standardcontainrar, eller när lasten är för otymplig för att monteras isär före transport.

Hur säkras godset ombord på fartyget?

Lasten förankras direkt i däck eller lastrum med hjälp av surrningar, kättingar, spännband och specialanpassade stöttor anpassade efter godsets specifika vikt och tyngdpunkt.